Dental İmplantlar - Dent Menderes Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

İmplantoloji (implant) bir ya da birden çok diş eksikliği bulunan hastalarda çene kemiğine yapay diş kökleri (titanyum, seramik vs) yerleştirilerek bu kökler üzerine dişler oluşturmayı amaçlayan bilim dalıdır. 

Bazı vakalarda dişleri hiç olmayan hastalarda protezlerini daha rahat kullanması amaçlı implantlardan destek alınabilir. İmplant ağızda eksik olan dişlerin yerine konması amacıyla, genellikle titanyum veya titanyum bileşiklerinden hazırlanan yapay diş kökleridir. 

İmplantlar daha önceden kaybedilmiş dişlerin oluşturduğu boşluklara ya da ciddi bir enfeksiyon yoksa hemen çekim sonrası diş yuvasına yerleştirilmektedir. İmplant tedavisinin amacı, üzerine kullanılabilir dişler yapmaktır. İmplant, estetik anlamda herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

İmplantların avantajları:

1. Diş yada köprü yapmak için dişlerin kesimine gerek yoktur.
2. Diş kaplamaları köprü ve protezlerde dişler kesildiği ve diş etleri zarar gördüğü için bu uygulamalar ortalama olarak 5-8 yıl içinde tekrarlanması gereken masraflardan kaçınılmış olur.
3. Diş, diş eti ve çene kemiğine kalıcı zararlar oluşturulmadan orijinal dişlere sahip olunmuş olunur. 
4. Köprülere oranla implantlarda kök ve üst yapısı porselen olduğu için gerçek diş gibi ağızda çiğneme fonksiyonu sağlarlar. 
5. İleri yaşlarda tüm dişlerini kaybetmiş hastalar takma dişlerini kullanmakta zorlanırlar. Aşırı eriyen çene kemikleri bu protezlerin kullanımını zorlaştırır. Bu durumlarda alt ve üst çenede uygun bölgelere yerleştirilen birden çok implanttan destek alan protezler hastalar tarafından daha kolay kullanılır. Sosyal toplum içinde bu hastalar protezleri hareket etmediği için konuşma, yemek yeme ve içme fonksiyonlarını daha konforlu yaparak rahat ederler. Ayrıca hareket etmeyen bu protezler hastanın psikolojisini de olumlu yönde etkilerler. 

İmplant yapılacak bölgedeki kemiğin yoğunluğu, yüksekliği ve kalınlığı önemlidir. Bu implantın başarısını doğrudan etkiler. Kemiğin yeterli olmadığı durumlarda kemik miktarını artırmak için değişik tekniklerle (kemik greftleri kullanılarak) kemik oluşturmak gereklidir. Bu işlem için üst arka bölgede sinüs lift, blok greftleme, alt çenede yatay ve dikey yönde kemik oluşturma işlemleri yapılabilir.

İmplantları vücudun kabul etmemesi gibi bir durum olabilir mi ?

Vücudun implantı kabul etmemesi söz konusu değildir, implantların insan vücudunda bilinen hiçbir yan etkisi ya da alerjik reaksiyonu yoktur ancak bazı hastalar implant uygulaması için uygun olamayabilir.

İmplant Uygulamasının riskli olduğu durumlar:

1. İyileşmeyi etkileyen diyabet ve kronik kardiyovasküler hastalıklar
2. Kemik gelişimi tamamlanmamış olan genç hastalar
3. Hamileler
4. Çok miktarda sigara kullanan kişiler (sigara kullanımı ağız içindeki iyileşmeyi baskılar ve implant başarısının düşmesine neden olabilir)
5. Alkol ya da uyuşturucu madde bağımlıları
6. Baş ve boyun bölgesine yüksek dozda radyoterapi uygulanmış kişiler
7. Yüksek tansiyon, bağ dokusu hastalıkları, hemofili ve önemli bağışıklık sistemi yetersizlikleri gibi kronik hastalıkları olan kişiler
8. Kortikosteroid ya da immun sistemi baskılayıcı ilaç kullanan bireylerde implant yapılamamaktadır.

Bu hasta gruplarında implant uygulaması risklidir, başarısızlıkla sonuçlanabilir. Ancak durumlarının derece ve ciddiyetine bağlı olarak implant yerleştirilmesi mümkün olabilir. Bu konuda son karar 'sistemik konsültasyon yapmak kaydı ile' diş hekimine aittir.

İmplant tedavisi öncesi panoramik röntegen veya daha detaylı tomografik çene röntgeni çektirmek çok önemlidir. Üç boyutlu görüntüleme yöntemleri çene kemiklerinin durumunu çok net gösterdiği için, tomografiler implantın yapılabileceği kalitede kemik olup olmadığının belirlenmesinde kullanılmakta ve ameliyat başarısının artırmaktadır.
İmplant uygulaması günümüzdeki teknoloji ile basit bir uygulamadır. 

Cerrahi işlemler lokal anestezi ile yapıldığından işlem sırasında ağrı duyulmamaktadır. Önce lokal anestezi ile bölge uyuşturulur, implant yerleştirilecek kemikte olmayan dişin yerinde bir yuva hazırlanır ve implant bu yuvaya yerleştirilir. İmplant yerleştirildikten sonra, iyileşme döneminde implant üzerinde kalacak olan vidalar yerleştirilir ve iyileşme dönemi beklenir. Diş implantlarının çiğnemeyle oluşan basınçlar karşısında sağlıklı olarak kalabilmesi için, çene kemiği ile tam olarak kaynaşması gereklidir. 

Bu süre operasyonun türü, bölgesi, hastanın yaşı ve sağlık durumuna göre değişiklik göstermektedir. Operasyondan sonra kalıcı protezlerin yapımı için bir süre gereklidir. Kemik yetersizliğinde yeni kemik oluşturulmuş bölgelere yapılan implantlarda bekleme süresi uzayabilir. Sonrasında ölçü alınır ve planlanan protez yapılır. İmplant tedavisi kemik gelişimi tamamlandıktan (yaklaşık 18 yaş) sonra herhangi bir yaşta yapılabilir. 

Belli bir yaş sınırlaması yoktur. Sistemik olarak implant yapılmasına engel teşkil edecek bir rahatsızlığı olmayan ve kemik kalitesi uygun olan herkese implant uygulanabilir.