Diş Beyazlatma - Dent Menderes Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Dişler zaman içerisinde yiyecekler, içecekler (kahve, şarap ve çay) ve sigara tüketimi nedeniyle beyazlıklarını kaybeder. Bu durumu düzeltmek için diş beyazlatma işlemi yapılabilir. Diş beyazlatma işlemi porselen kaplamalarla karşılaştırıldığında kolay, güvenilir, ekonomik ve dişler aşındırılmadığı için daha koruyucu bir işlemdir. Diş beyazlatma işleminin diş sağlığı açısından eksileri yoktur.

Diş rengi, göz rengi ve saç rengi gibi kişiye özgüdür. Dişin içerdiği elementlerin birbirine göre oranı dişin rengini belirler. Mine yüzeyi gözle görülemeyen küçük delikli bir yapıya sahiptir. Dişin doğal rengi zaman içerisinde dış etkenlerden etkilenerek değişebilir.

Zaman içinde oluşan sarı ve hafifçe kahverengi renkleşmeler en iyi sonucu verirler. Koyu kahve, mavi-gri renkleşmeler ise dişin en derin yapılarına yerleşmiş zor beyazlatılan renkleşmelerdir. Bu tür lekelenmeler genellikle dişin gelişimi esnasında bazı antibiyotiklerin kullanımı sonucu oluşur ve istenilen sonucun elde edilmesi için diş beyazlatma seans sayısının artırılması gerekmektedir.

Kaç çeşit beyazlatma yöntemi vardır?

Seçilebilecek iki tip tedavi yöntemi vardır. Bunlardan ilki diş hekiminizin muayenehanesinde daha hızlı sonuç alınan yöntemdir (Office bleaching), diğeri de eviniz de kendinizin uygulayacağı yöntemdir (Home bleaching).
Hastanın hekim kontrolü olmadan hazır satılan plak ve beyazlatma ilaçları ile evde beyazlatma yapması diş ve diş eti için riskli ve kesinlikle önermiyoruz.

Home bleaching Nedir?

Evde yapılan beyazlatma yöntemi de diş hekiminin denetiminde yapılır. İlk randevuda diş hekimi hastanın dişlerinden ölçü alır ve bu ölçüyle dişlerin üzerine geçecek şeffaf bir plak hazırlar. Evde beyazlatma yapılan kişi tarafından kullanılan bu plak, hastanın dişlere beyazlatma maddesinin uygulamasını ve diş etlerinin korunmasını sağlar.

Office bleaching Nedir?

Beyazlatma işlemi tek seansta yapılır, ancak gerekli ise seans tekrarlanabilir. Bu amaçla diş etleri izole edilerek dişler üzerine beyazlatma özelliğine sahip bir jel uygulanır. Jeli aktive etmek için lazer ya da halojen, LED gibi özel ışık kaynakları uygulanabilir. 

Beyazlatma genellikle 1 seans sürer ancak kişinin dişlerinin doğal beyazlığına bağlı en fazla 2-3 seans sürebilir. Seansların ortalama süresi 30dakika-1 saat arasıdır.
Beyazlatma işleminde dişlerin dentin tübüllerindeki sıvı ile ilaçdaki sıvı yer değiştirir. Böylece dişlerdeki beyazlama meydana gelir.

Beyazlatmadan birkaç gün sonra dişlerin rengi son halini alır. Muayenehanede alınan ölçü ile oluşturulan plaklara yerleştirilen jeller ile yapılan ev tipi beyazlatma işlemi ise jele göre 1-2 hafta içerisinde sonuç vermektedir.

Beyaz dişler arasında diğer dişlere göre daha koyu bir renkte diş varsa bu diş canlılığını yitirmiş ve ya kanal tedavisi yapılmış bir diştir. Bu dişe yapılacak beyazlatma (devital bleaching) işlemi ile dişin rengi açılabilir. Hekim tarafından diş içerisine beyazlatıcı madde yerleştirilir ve 1-2 gün aralıklarla dişin içerisindeki beyazlatıcı madde istenen sonuç alınana kadar diş hekimi tarafından değiştirilir. Sonuç genellikle mükemmeldir ve ortalama 1 hafta sürer. Bu tür beyazlatmada genelde tekrar rengin eski rengine dönmesi uzun zaman alır.

Beyazlatma sonrasında hastalardan belirli gıdaları tüketmemeleri istenmektedir. Asitli içecekler, sigara, tetrasiklin içerikli ilaçlar, kahve ve şarap tüketilmesi önerilmemektedir. Asitli içecekler dişlerin hassasiyetini arttıracağı için kahve ve şarap ise renklendirici olduğu için önerilmemektedir.