Diş Eti Estetiği - Dent Menderes Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Kişilerde estetik bir gülümseme sadece beyaz ve düzgün dişlerle sağlanamaz. Bu dişlerle uyumlu olacak diş etlerinin de varlığı gerekir. Diş etlerinde yapılan estetik çalışmalara pembe estetik adı verilmektedir. 

Diş etlerinin sağlığı, rengi ve seviyesi ,diş estetiğini tamamlar .Göze hoş gelen, uyumlu ve temiz bir gülüş sağlamanın ilk adımı diş ve diş eti uyumunu sağlamaktır. Sağlıklı diş eti açık pembe renkte, dişe ve kemiğe sıkıca yapışmış , portakal kabuğuna benzer parlak ama pütürlü bir görünümde olur. Asimetrik diş eti kenarları, dişlerimizin düzensiz ve gülüş hattımızın eğri olduğu izlenimini verir. 

Eğer diş etlerimiz çekilmişse, dişlerimiz olduğundan daha uzun görünür. Bu olumsuz durumu gidermek, diş eti estetiği uygulamaları sayesinde mümkün olmaktadır. Estetik diş hekimliği dalında yapılan tedavilerde amaçlanan kusursuz bir gülümseme sağlamaktır. Kusursuz denilecek bir gülümseme için diş eti estetiği oldukça önemlidir. 
Diş etinde estetik amaçlı girişimlerden önce, diş etinin sağlıklı olması gerekmektedir. Sağlıklı diş etleri görünümüyle pembe renkte, yüzeyi hafif pütürlü ve kanaması olmayan şekilde olmalıdır. Şiş halde olan kızarık ve kanaması olan diş eti olduğunda, tedaviden önce diş etinin tedavi edilmesi gerekir. Öncelikle diş taşlarının temizlenmesi, diş eti küretajı gibi farklı tedavilerin uygulanması gerekebilir.

Gingivoplasti: Dişeti dokusu dişlerin üzerini çok fazla örttüğü durumlarda dişlerin boyu ağızda çok kısa görünebilir. Bu durum 'gummy smile' olarak adlandırılır ve estetiği kötü etkiler. Gereğinden fazla görünen diş etleri ya da asimetrik diş eti seviyeleri 'Gingivoplasti' adı verilen küçük bir operasyon ile düzeltilebilmektedir.

Hastaya yapılacak lokal anestezi ile hasta hiçbir şey hissetmeden diş etinde gerekli düzenlemeler yapılabilmektedir. Eğer gerekiyorsa ardından uygulanacak full porselen Laminate ya da metal desteksiz Zirkonyum porselenler ile de beklentilerin ötesinde estetik sonuçlar elde edilebilmektedir.

Gingivektomi: Bu yöntem diş eti büyümesinde ve derin ceplerin oluştuğu bölgelerde fazlalık olan diş etinin çıkarılması işlemidir. Ardından diş eti konturları gerektiği şekilde düzeltilerek, diş eti fizyolojik olarak bir forma sokulmakta ve estetik görünüm sağlanmaktadır.

Kron boyu uzatma: Dişlerde fazla doku kaybı oluşmuşsa, çürüğün diş eti altına uzanması durumunda dişlerde korun boyu uzatılarak, fazla diş eti dokusu çıkarılır ve kemik yeniden şekillendirilir. Bu sayede dişlere daha uzun bir görünüm verilmiş olur.

Rejenerasyon: Rejeneratif işlemler periodontal hastalık sebebiyle yıkıma uğrayan destek dokuların vücudun kendi yapım mekanizmaları uyarılarak yeniden oluşturulması amacıyla uygulanır. Uygun durumlarda, hastalıktan etkilenmiş dokular uzaklaştırılarak, membran, kemik grefti veya doku uyarıcı proteinler kullanılarak yeni destek yapıların oluşması sağlanır.

Yumuşak Doku Grefti: Diş etinin çekilmesi sonucu kök yüzeyleri açığa çıkar. Bu durum dişlerin görünümünün Pembe Estetik uzamasına yol açar, açığa çıkmış kök yüzeyleri sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassastırlar. Sert diş fırçalama, zararlı alışkanlıklar (tırnak yeme, kalem ısırma vs.), protezler, ortodontik apareyler, yaşlanma ve periodontal hastalıklar gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak di şetlerinde çekilme meydana gelebilir.

Tedavi safhasında, öncelikle hastalığa yol açan sebep belirlenerek kontrol altına alınmalı veya mümkünse ortadan kaldırılmalıdır. Yumuşak doku geftleri kök yüzeylerini kapatmak veya çekilmeden dolayı kaybolan diş eti dokusunu arttırmak amacıyla uygulanır. Bu uygulama aynı zamanda diş eti çekilmesini ve kemik kaybı riskini azaltır. Açığa çıkmış kök yüzeylerinin kapatılması bu bölgede çürük oluşumunu önler ve estetiğin düzeltilmesine yardımcı olur.

Yumuşak doku greftleri uygulamalarında damak bölgesi veya ağzın başka bir verici bölgesinden alınan diş eti dokusu 'greft' olarak kullanılır.