Estetik Dolgular - Dent Menderes Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Günümüzde kusursuz bir gülüş sahibi olmak için en fazla ilgiyi gören malzemelerden biri de estetik dolgulardır. Artık sadece dişlerde oluşan çürüklerden dolayı değil, iyi bir gülüşe sahip olmak amacıyla diş doktoru ziyaretleri yapılmaktadır. Diş hekimliği alanında yeni yöntemlerin ve malzemelerin kullanılmasıyla birlikte, estetik dolgu hem ön dişlerde, hem arka dişlerde etkisini göstermeye başlamıştır. 

Geçmişte çürük dişlerde kullanılan siyah amalgam dolgular estetik görünüme yardımcı olmadığından günümüzde tercih edilmeyen uygulamalar arasına girmiştir.

Estetik dolgular, hazırlanmış kavitelere tabaka tabaka yerleştirilir ve her tabaka özel bir ışık ile sertleştirilir. Bu işlem bitince Estetik dolgular dişe göre şekillendirilir ve düzeltilir. Bütün bu işlemler amalgam dolgu işleminden daha uzun sürer.

Hem ön dişlerde, hem de arka dişlerde günümüzde estetik dolgu uygulamaları rahatlıkla yapılabilmektedir. Diş çürüklerinin tedavisi için bugüne kadar kullanılmış olan amalgam dolguların estetik beklentileri karşılamaması yüzünden, günümüzde porselen dolgu ve kompozit dolgu tercih edilmektedir. Kompozit dolgular dişler gibi beyaz olduğundan ve ışınla sertleştirildiğinden ışınlı dolgu olarak da isimlendirilebilir.

Ön dişlerde yapılan estetik dolgu uygulamaları nelerdir?

Ön dişlerde kullanılan estetik dolgular oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. İyi bir gülüş elde edebilmek için dişlerin şekli, dişlerin büyüklüğü, diş etlerinin rengi ile diş ve diş eti arasındaki ilişki son derece önemlidir. Bu arada estetik işlemler sırasında kullanılan malzemelerinde bunda katkısı vardır. Ağzın her bölgesinde uygulanabilen estetik dolgular sayesinde başarılı sonuçlar alınabiliyor. Kişilerde tek seanslık uygulama sayesinde gülüş hattında bulunan bütün dişlere estetik dolgular uygulanıp, arzu edilen estetik görüntü sadece 1-2 saat içinde elde edilebiliyor. Ön dişlerde estetik bir görüntü elde etmek için, önce diş dokularının ve onları taklit eden materyallerin değerlendirilmesi gerekir. 

Dişte dentin dokusu dişe verdiği sarı renkle, rengi belirlerken, şeffaf yapısıyla mine dokusu dentin dokusunun üzerini kaplamaktadır. Dişlerde uç kısmının renklenmesi, şeffaf görünümde olması mine dokusundan dolayı olur. Yapılan estetik dolguların görsel olarak başarılı olmasındaki etken diş dokularının aynısını taklit edebilen, hastadaki diş rengine uygun olan estetik dolgu ile sağlanmaktadır. Dişlerde estetik dolgular sadece oluşan çürüklerde değil, dişlerin diğer sorunlarında kullanılmaktadır. Ön dişlerde oluşan renk sorunlarında, renkli dokunun biraz aşındırılıp, dişlere uygun bir renk elde edilebilir. Ya da diastemalar(yani dişler arasındaki boşluklar) estetik dolgular ile kapatılabilir.

İnlay-Onlay Dolgular:

Porselen ve kompozit inlay-onlay dolgular hem estetik hem de dayanıklı olması nedeniyle kompozit veya amalgam dolgular (porselen kronlara) göre dişte daha az madde kaybı gerektirdiği için tercih edilmektedir. İşlemde Sadece çürük yeri temizlenip dişin ölçüsü alınır.

Laboratuarda hazırlanan porselen inley dolgular daha sonra dişlere özel yapıştırıcılarla (adhesive sistemler) yapıştırılmaktadır.

Özellikle büyük madde kaybı olan dişlere öncelikle kanal tedavisi uygulayıp gerekirse diş etinde basit cerrahi düzeltmeler (gingivoplasti - diş eti manikürü) yapıp üzerine inley (laboratuvarda hazırlanan porselen ya da kompozit dolgu) yapılır. Bu sayede dişin ya da dolgunun kırılma riski oldukça düşük olur.

Porselen dolgular:

Doku dostu dolgulardır, biyolojik uyumları en yüksek olan malzemelerdendir. İleri teknoloji ile üretilirler Porselen dolgu yönteminde ağızdaki sağlıklı diş dokusuna zarar verilmez. Normal dolguda açılan diş kavitesi üzerinde yapılan birkaç değişiklik ile diş porselen dolguya hazır hale getirilmektedir. Ayrıca bu porselenler dişin sertliğine en yakın ve diş eti ile en uyumlu malzemelerdir. Sertliği dişin mine dokusuna çok yakın olduğu için diğer porselenler gibi dişleri aşındırmaz , kompozit dolgular gibi de aşınmaz. Özellikle büyük madde kayıplarında, kompozit dolgu veya kuron (kaplama) yerine tercih edilmelidir.

Estetik dolgular ne zaman uygulanmaktadır?

1. Kırık ve çürük dişlerin onarılması için
2. Dişlerde olan kalıcı renk bozukluklarını tedavi etmek için
3. Dişlerin arasındaki boşlukları kapatmak için
4. Dişlerde boyu uzatmak için
5. Dişlerde şekil değişikliği yapıp, kişinin gülüş tasarımını yapabilmek için estetik dolgu uygulanır.

Avantaj ve dezavantajlar:

Bu dolguların en büyük avantajları estetik olmalarıdır. Ayrıca bu dolgular dişlere iyice bağlandığı için diş dokularını destekler, kırılmaları ve sıcaklık geçmesini engeller. Kompozitler, yalnızca çürükleri restore etmek için değil, dişlerin rengini ve biçimini değiştirerek kozmetik etkileri için de kullanılabilmektedirler. En önemli dezavantajı işlem sonrası duyarlılıkların olmasıdır. Dolguların renkleri, kahve, çay gibi boyayıcı yiyeceklerle de hafifçe değişebilmektedir.