Gülüş Tasarımı - Dent Menderes Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Sağlıklı ve güzel bir gülümseme hayatın birçok alanında size avantaj sağlar. Hem görünümünüzde hem de iletişiminizdeki başarınızı artıracaktır. Bu konuda en sık rastlanan durumlar bireyin gülüşünden memnun olmaması, gülerken ağzını kapatmaya çalışması, dişlerinin şekil ve renginden rahatsızlık duymasıdır.

Gülümseme tasarımında, diş hekimliği ve sanat birlikte uygulanarak, kişiye güzel bir gülümseme sağlanmaktadır. Bu tedavide diş hekiminiz kişisel istekleriniz ile sağlık ve doğallığı göz önünde bulundurarak bir tedavi planı yapar.


Gülümseme tasarımı ne demektir?

Dudaklar, diş eti ve dişler birbirleriyle estetik gülümseme şeklinin değerlendirilip uygulanmasıdır.
Burada dudak yapısı, diş eti seviyesi, diş rengi, diş dizimi, diş boyutu, burun ve yanaklar bir bütün olarak değerlendirilir. Gülümsediğiniz zaman dudak, diş ve gülümseme ifadesinin birbirleriyle olan uyumu estetik gülümseme analizinin yapılmasında önem taşır.

 

Gülümseme tasarımı hangi tedavileri içermektedir?

1. Diş beyazlatma
2. Pembe estetik
3. Zirkonyum ya da porselen kaplamalar
4. Bonding
5. Ortodontik tedaviler
6. Lamine porselenler
7. Dudak konturlarının şekillendirilmesi
8. İmplant

Gülümseme tasarımı hangi sorunları ortadan kaldırır?

1. Diş renginde olan sorunlar
2. Diş etlerindeki şekilsizlikler
3. Dişlerin dizilişindeki bozukluklar
4. Dişlerin arasındaki düzensiz boşluklar
5. Kaybedilmiş dişler
6. Yüzdeki şekil deformasyonları
7. Diş boylarında olan uyumsuzluklar
8. Kırık ve çatlak diş yapıları

 

Gülümseme tasarımında kadınlar ve erkekler arasındaki fark nedir?

Gülümseme tasarımı uygulamasında kadın ve erkekler arasında farklar olur. Kadınlarda dişler yüz ovali ile uyumluluk göstermelidir. Kadınlarda daha yuvarlak oval hatlı dişler oluşurken erkekler de daha kare, dikdörtgen formlu dişler kullanılmaktadır.

Kadınlarda:
Gülümseme hattı yukarı doğru kavislidir. Dişlerin köşeleri daha yumuşak döner. Komşu dişlerin köşeleri arasında minik aralıklar vardır. Ortadaki iki diş yandaki dişlerden biraz daha uzundur.

Erkeklerde:

Gülümseme hattı daha düzdür. Dişlerin hatları daha belirgindir. Komşu dişler daha düz bir hatta birleşir.

Yüz Şekli:

Yüz şekli ile diş formları arasında benzerlikler bulunur. Genellikle uzun yüzlü kişilerde diş formları da uzun; kare veya yuvarlak yüzlü kişilerde diş formları da kare veya yuvarlak olur.

Klasik diş hekimliğinde bu benzerlikler korunmaya çalışılarak restorasyon yapılırdı. Ancak görünüşte bir şeyleri değiştirmek istediğinizde bu benzerlikleri tersine çevirerek farklı ifadeler veren illüzyonlar elde edilebilir.

Örneğin uzun yüzlü bir kişiye dikdörtgen formda uzun dişler yapılırsa yüzü olduğundan da uzun görünecektir. Oysa oval veya daha geniş formlar denenerek farklı bir ifade elde edilebilir veya yuvarlak yüzlü bir kişiye daha ince uzun formda dişler yapılarak yüzünün daha ince görünmesi sağlanabilir.

 

Yaş
Yaşla birlikte dişlerimizin renginde bir koyulaşma, boylarında kısalma meydana gelir.

Dokuların sarkmasıyla beraber üst dudağımız da yerçekimi etkisiyle aşağıya doğru sarkar. Dikey boyut kısaldığı için çene ve burun ucu birbirine olması gerekenden çok yaklaşır. Konuşurken ve gülerken üst dişlerin daha az, alt dişlerin daha çok, gözükmesi sonucunda daha yaşlı bir ifadeye sahip olunur.

Estetik diş hekimliği, dikey boyut yükseltilmesi, diş beyazlatma, kozmetik düzenleme, bonding, lamine veneer, implant gibi yöntemlerle dilediğiniz gülümsemeye kavuşmanız için size yardımcı olabilir.Yaşlı bir ifadeyi nasıl engellersiniz?

Diş taşı temizliğine özen göstermelisiniz. Diş taşı kaynaklı diş eti çekilmesi ve diş aralıkları sizi yaşlı gösterir.

Kötü görünüşlü eski dolgularınız değiştirilebilir.

Rengi koyulaşmış dişleriniz beyazlatılabilir. Koyu renkli dişler bireyi daha yaşlı gösterir.

Eksik dişleriniz implant veya protez ile telafi edilebilir. Diş kaybı ağız yapınızın büzülmesine yol açabilir.

Kötü ağız kapanışları düzeltilmelidir. Bu işlem için ortodonti uygulanabilir. Konuşurken sözcükleri doğru telaffuz etmek ağız kapanış bozukluğundan kaynaklanmaktadır.

 

Dudaklar
Dudaklar da dişlerimizi ve gülüşümüzü şekillendirirler. Gülümseme tasarımı; dudakların kalın, ince, uzun, kısa vs. olmalarına göre düzenlenerek var olan kusurlar kapatılabilir.

Diş Etleri
Dişlerimiz güzel olsa dahi sağlıksız diş etleri gülüşümüzün kötü görünmesine neden olmaktadır. Sağlıklı ancak şekil bozukluğu bulunan diş etleri de gülümsememizde istemediğimiz görüntüler oluşturabilir.

Estetik diş hekimliğinde diş etleri konusunu iki temel uygulama alanında inceleyebiliriz:

1. Sağlıksız diş etlerinin tedavisi

2. Estetik kaygıların giderilmesi

 

Diş eti Manikürü (Gingivoplasti)

‘Gummy smile’, gülümseme sırasında diş etlerinin fazla göründüğü durumlardır. Diş etlerinin hizasını düzenlemek mümkündür.

 

Diş Eti Grefti

Diş eti çekilmesinin fazla olduğu bölgelere doku ilave ederek uzamış gibi görünen diş boylarını seviyelendirmektir.

 

Diş Eti Efektli Porselenler

Tamamen diş eti çekilmesine uğramış ve cerrahi olarak telafisi zor veya imkansız bölgelere diş eti rengini taklit eden porselen uygulamalar yapılmaktadır.
 

Dişler

Günümüz modern diş hekimliği konseptinde, diş estetiği konusunda uygulanabilecek bir çok alternatif bulunmaktadır. Önemli olan sorunları doğru tespit edebilmek ve uygun, minimum müdahale ile maksimum estetiği sağlayabilen tedavileri seçmektir.

Renk

Diş rengi konusundaki estetik kaygıları gidermek adına, diş hekimi kontrolünde beyazlatma yöntemi seçilebilir.

Çapraşıklık

Öncelikle ortodonti seçeneğini değerlendirmek gerekir. Yaş sınırlaması olmadan ortodonti tedavisi yapmak mümkündür.

 

Dişlerin Biçimleri

Düzensizlikler ve form bozukluğunda kompozit veya porselen lamine veneerler konservatif tedavi seçenekleri olarak uygulanabilir.

Düzensiz Diş Kenarları

Çeşitli çene hareketleri ve zaman etkisiyle aşınan dişlerimizin kesici kenarlarında tırtıklı, düzensiz formlar oluşabilir. Bu durumu kozmetik düzenleme işlemiyle gidermek mümkündür. Bu işlem sırasında dişlere zarar vermeden bozuk yüzeyler düzeltilir.

Koyu Renkli Dolgular

Koyu renkli dolgular diş rengindeki dolgularla değiştirilebilmektedir.

 

Dişlerdeki Gölgeler

Dişlerde tek bir renk hakim değildir. Doğal diş saf beyaz olmaz. dişin rengi ve şeffaflığı bölgelere göre değişir.

Bir dişin gövdesini üç bölgede incelersek:

1. Cervical Boyun Bölgesi: En parlak ve beyaz gülüşlerde bile sarımsıdır.

2. Orta Bölge: Daha az sarımsıdır.
3. Kesici Kısım: Değişen oranlarda şeffaftır ve gri görünümlüdür.

Gülümseme tasarımı aşamaları nelerdir?

İlk olarak ağız hijyeni ve diş eti sağlığı değerlendirilir. Ağız içinde var ise çürüklerin temizlenmesi ve eski dolguların diş rengindeki estetik dolgular ile yenlenmesi için tedavi planı oluşturulur.

Estetik planlama, yüz hattının hangi geometrik şekle uyduğunun diş hekimi tarafından tespit edilmesi ile başlar. Kişinin yüzündeki hatlar dişin hangi formda seçilmesi gerektiğini belirler.

Ağız içi ve ağız dışı fotoğraflar çekilir. Panoromik çene görüntüsü alınır. Fotoğraflar bilgisayar ekranına yansıtılarak bireyin diş filmi ve özel istekleri doğrultusunda sahip olmak istediği gülümseme hattı belirlenir.

Bireyin diş etlerinin gülümsediği zamanki görünümü değerlendirilir. Diş eti simetrisinin sağlanması için neler yapılması gerektiği belirlenir.

Dişlerin duruşları, yönleri ve birbiriyle ilişkisi, dişler arasındaki boşluklar değerlendirilir

Diş – diş eti ilişkisi; dişlerin, diş etine girerken en son noktalarının (Zenith noktaları) doğru yerde olup olmadığı kontrol edilir.

Dişler arası kontak ilişkileri, dişlerin görünen boyutları ve en boy oranları, dişlerin formları, karakterleri, yüzey dokusu incelenir.

Kesici kenarlar arası ilişki ve dudaklarla kesici kenar ilişkisi değerlendirilir.

Dişlerinizde herhangi bir kesme işlemine başlamadan diş rengindeki malzemelerle geçici model çalışması yapılır. Geçici modelleme sayesinde dişlerinize dokunulmadan sonucun benzeyeceği görüntü elde edilir.