Porselen Kron ve Köprüler - Dent Menderes Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Porselen kron ve köprüler; ağızda az sayıda diş eksikliği olduğunda uygulanan ve komşu destek dişlerin küçültülmesiyle veya implantlar arasında köprü şeklinde ya da tek veya birkaç dişde aşırı çürük veya renkleşmelerde dişleri küçültüp laboratuvarda hazırlanarak dişlere yapıştırılan sabit protezlerdir. 

Bunlar dişlerin ağızda görünür kısımlarına yapılan ve hastanın kendisi tarafından çıkarılamayan protezlerdir.
Yapımları dişlerin hazırlanması ve ölçünün alınmasından sonra 3-4 seans içinde yaklaşık bir haftada gerçekleşir.
Sabit protezler metal destekli ve metal desteksiz olarak uygulanabilirler. Metal destekli sabit protezler ağız içinde fonksiyonel kuvvetlere yeterli direnci gösterirken estetik olarak problemlere neden olmaktadır ve bazı durumlarda doğal görünümü olumsuz etkileyebilmektedir. Bunun en önemli sebebi de ışığın dişten direkt geçişinin metal tarafından engellenmesidir.

Metal destekli seramik restorasyonların bu dezavantajlarından dolayı kırılmaya karşı dirençli seramikler geliştirilmiştir. Özellikle zirkonyum bu alanda kullanılan en güncel materyaldir.
Başarılı bir tedavide doğru endikasyon en önemli aşamadır. Kullanılacak materyalin seçiminde hekimin bilgi ve tecrübesine saygı göstermek tedavinin başarısı için gereklidir.

Hangi durumlarda porselen kron yapılabilir?
Dişte aşırı madde kaybı olması ya da çürümesi halinde porselen kron yapılabilir.
Renklenme olmuş ve rengi geriye döndürülemeyen dişlere porselen kron uygulaması yapılabilir.
Şekil bozukluğu bulunan dişlere porselen kron yapılabilir.
Dişlerde kırılmaları önlemek için, zayıf kanal tedavisi yapılmış dişlere porselen kron yapılabilir.
İmplant uygulamaları üzerine porselen kron yapılabilir. Dişlerde olan kırıkları onarmak için porselen kron yapılabilir.

Ağızda bir ya da daha çok eksik diş bulunuyorsa, köprü yapılabilir. Ağız yapısındaki eksik dişin yarattığı boşluklar diğer dişlerin buraya kaymasına ya da dişin yerinde dönmesine ve ağzın kapanması gibi sorunlara neden olabilir. Bu eksik dişler yüzünden diş eti hastalığı ve temporomandibular eklem sorunları ile sıkça karşılaşılabilir. Köprüler ağızda eksik olan bir ya da daha çok dişin yerine kullanılabilir. Dişin olmadığı boşluğu doldururlar. Bunlar boş alanın etrafındaki doğal dişlere ya da implantlara yapıştırılarak kullanılırlar. Destek olarak tabir edilen dişler, köprüler için sabitleyici olarak görev yaparlar. Boşluğu doldurması için koyulan diş, destek kronlara tutturularak yerleştirilir.

Eksik dişler yapılmadığı takdirde, kişinin buna komşu dişleriyle, diğer çenedeki karşıt diş çekim boşluğuna doğru hareket etmeye başlar. Bu sebeple ağızda bozuk diş kapanışı çürük ve diş kayıplarıyla neticelenir. Bir sebepten dolayı diş kaybı oluştuğunda, komşu dişlerde kayıptan dolayı oluşan boşluğa doğru hareket eder. Bu yüzden yandaki dişlerde diş eti sorunları, dişlerin boşluğa hareketinden dolayı kemik kayıpları, diş estetiğinde bozulma ve çiğneme kuvvetinde değişimler meydana gelir. Ağızda uzun süre bu boşluğun implant ya da köprüyle restore edilmediği durumlarda diş kayıpları olur. Diş eksikliğiyle birlikte yerine protez yapılmaması halinde ortaya çıkan diğer sorunlar ise, çiğneme eksikliğiyle yaşanan sindirim bozuklukları ve rahatsızlıklarıdır. Kaybedilen dişin konumuna göre kişide konuşma bozukluğu ve estetik sorunlar gündeme gelebilir.

İyi yapılmış porselen kron veya köprüler hastanın bakımına bağlı olarak ömür boyu kullanılabilirler ve koku yapmazlar. Hastanın bakımının ideal olması için günde iki kere fırçalama yapması ve günde bir kere diş ipi kullanması gerekmektedir. Tabiki düzenli diş hekimi kontrolünü de unutmamalıdır.