Porselen Laminalar - Dent Menderes Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Laminalar genellikle ön dişlerde uygulanan çok ince porselenlerdir. Porselen Laminate kaplamalar olarak adlandırılan bu teknikte amaç dişlerimizin sadece ön yüzeylerin bir dolguda alınandan daha az miktarda malzeme kaldırılarak mükemmel renk ve doku uyumlu uygulamalar yapmaktır.

Porselen laminalar dişte çok az ya da hiç preparasyon gerektirmeden uygulanan işlemlerdir. Özel yapıştırıcılarla yapıştırılan porselen laminaların renk geçirgenliğinin iyi olması nedeniyle estetik açıdan oldukça mükemmel sonuçlar alınmaktadır. Bu sayede yaygın olarak kullanılan restoratif seçenekler içinde yer alır. Oldukça hassas teknikler kullanılarak, çok ince üretilen laminalar dişle ve çevre dokularla çok iyi uyum sağlamaktadır.

Laminalar dişlere az müdahale edilerek hazırlanmaktadır. Bazı durumlarda müdahaleye bile gerek kalmadan, sadece dişin ölçüsü alınıp, porselen diş laboratuvarında hazırlanır. Bitmiş haldeki lamina dişin kalınlığı yaklaşık olarak 0,5 ile 0,7 mmdir. Dişlerde sadece ön yüzeylerde preparasyon yapıldığından, konservatif tedaviler içinde yer almaktadır. Işık iletkenliği olması nedeniyle, protezin doğal dişlerle aynı reaksiyonu vermesi sağlanmaktadır. 

Porselen Laminaların Uygulama alanları:

1. Ön dişlerdeki aralıkların kapatılmasında.
2. Çarpma sonucu oluşan kırıkların tedavisinde.
3. Diş beyazlatma yönteminin yeterli olmadığı aşırı koyu renkli dişlerde.
4. Çürük ve çapraşıklık nedeni ile, tüm dişlerin porselen kaplanması gereken durumlarda.

Porselen laminalar ne zaman tercih edilir ?

Laminate vener kaplamalar temel olarak, renk değişikliklerinin giderilmesi ve belli bir dereceye kadar şekil düzeltilmesi amacıyla yapılabilirler. Renklenmelerde, bleaching (diş beyazlatma) gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecedeki antibiyotik, flor vb. lekelerinde kalıtsal yapı ve renk bozukluklarında,

Ayrık dişleri bitiştirmede (diastema kapama), Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda,

Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde, Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak) kozmetik bir alternatif olabilir.

Porselen laminalar uzun ömürlümüdür ? Dayanıklı mıdır ?

Laminalar iyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Çünkü diğer adeziv sistemlerden (bonding) daha üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmişlerdir. Lekelenme ve aşınmaya karşı daha dirençlidirler. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

Porselen laminaların avantajları nelerdir?

Porselen laminalar sayesinde dişlere az müdahale yapılması en büyük avantajlardan biridir. Bunun sayesinde çalışma süresinin kısalması hastaların rahatlamasına neden olmaktadır. Bunun dışında minimum müdahale olması nedeniyle dişlerde daha konservatif bir tedavi olarak görülür. Başka bir avantajı da ışık geçirgenliğinin olması sebebiyle doğal dişlere yakın olmasıdır. Bu yüzden doğal bir görünüm elde etmek kolaylaşır. Ayrıca renk seçenekleri de bulunmaktadır. 

Diş ve diş etinin birleştiği yerde mükemmel bir uyum sağlar. Metal destekli olan porselen köprülerde meydana gelen diş etikenarındaki yansıma lamina porselenlerde oluşmaz. Ayrıca metal provası, cila, zirkonyum, alt yapı provası gibi ayrı seanslar olmadığından toplam tedavi süresi daha kısa süren bir uygulamadır. Lamina porselenlerin provası cilalanmış olarak yapılır. Bunların cila derecesi yüksek porselen fırınlarında yapıldığından aşınmaya karşı dirençlidir. Aynı zamanda çay, kahve, sigara gibi maddelerden etkilenmez leke tutmaz.

Porselen laminalar kimlere uygulanmaz?

Alt çenenin çok önde olması halinde, bu kişilere uygulanmaz.
Diş yapılarının başa baş kapandığı hastalarda uygulama yapılamaz demek doğru değildir.

Kesim şeklindeki ufak değişikliklerle arzu edilen görüntü sağlanabilir.

Yeterli mine dokusu olmayan kişilerde porselen lamina yapılamaz.
İleri derecede fluorozisli durumlarda uygulanamaz. Bunlarda lamina porselenler sağlıklı olarak yapışmaz.

Hastaların diş gıcırdatma gibi zararlı alışkanlıkları varsa, bunların tedavisi yapılmadan porselen lamina uygulanmamalıdır.

Porselen Laminaların dezavantajları nelerdir ?
Diğer restorasyonlara göre sağlık açısından üstünlükleri vardır. Ancak diğerlerine kıyasla biraz daha pahalı bir sistemdir.
Hassas bir tekniktir. İyi bir klinik ve laboratuvar çalışması gerektirir. Hekimin ve diş teknisyeninin bu konu üzerine teknik bilgisinin ve sanat yeteneğinin tam olması gerekir.