Protez Tedavisi - Dent Menderes Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Bir veya daha fazla dişinizi kaybettiyseniz, bu durumun ağız sağlığınızı, estetiğinizi ve konuşmanızı ne kadar önemli ölçüde etkilediğini bilirsiniz. Protezler size kaybettiklerinizi iade eder.

Diş hekimliğinde protezler, kaybolan dişlerin ve dokuların, çiğneme fonksiyonlarını, konuşmaya katkılarını ve estetiğini iade ederken mevcut dokuların da sağlığının korunmasına yardımcı olmak üzere yapılan apareylerdir.

Protez Tedavisinin Amaçları

1. Fonksiyonun sağlanması : Protez yapılamsının öncelikli amacı, hastanın rahatça yemek yiyebilmesini ve beslenebilmesini sağlamaktıdır.

2. Estetik : Hastanın eksik dişlerinin yerine konulması yoluyla doğal dir gülüş sağlanması; ayrıca kemik erimesi sonucu kaybedilen destek dokuların kaide plağı ile yerine konulması ve de bu sayede dudak ve yanak gibi yüzün çeşitli bölümlerine destek olunması amaçlanır.

3. Fonetik : Seslerin oluşmasında önemli bir rol oynayan dişlerin yerine koyulması, hastanın yeniden güzel ve de analaşılabilir bir biçimde konuşmasını sağlayacaktır.

4. Psikolojik : Eksik dişlerin tamamlanması ve estetik bir gülüş, hastanın kendine olan güvenini arttırarak, insan ilişkilerinde daha rahat olmasını sağlayacaktır.