Zirkonyum - Dent Menderes Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Zirkonyum, diş kaplama yapımında kullanılan bir alt yapıdır. Beyaz renkte olup, aynı zamanda ışık geçirgenliği olan bir metaldir. Üzerine gelen basınçlara karşı dayanıklılığı çok yüksektir. Biyolojik olarak doku dostudur. Yapılan klinik araştırmalarda herhangi bir alerjiye sebep olduğu gözlemlenmemiştir. 

Zirkonyum diş kaplama diğer diş kaplamaları gibi dişin üzerine yapıştırılan veya eksik dişi tamamlamak amacı ile köprü şeklinde uygulanan bir kuron tipidir. Metal porselen diş kaplamalarına estetik alternatif olarak sunulur. Görüntüsü daha canlı ve doğal olduğu için zirkonyum diş kaplama özellikle ön diş kaplamalarında giderek daha çok kullanılmaya başlanmıştır.

Zirkonyum tedavisi hangi diş rahatsızlıklarında kullanılır ?

1. Beyazlatma gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecedeki (antibiyotik, flor vb.) renkleşmelerde kalıtsal yapı renkleşmelerinde
2. Önceden dişleri kesilmiş kişilerde
3. Ayrık dişleri birleştirmede (diastema kapama)
4. Ağzında metal destekli kuron-köprü kaplama olan kişilerde
5. Kırık dişlerin düzeltilmesinde
6. Rengi ve yapısı bozulmuş eski diş dolgularının düzeltilmesinde
7. Çarpık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde(ortodontik tedavi alternatifi olarak)
8. Dolgu yapılamayacak kadar aşırı madde kaybı olan dişlerde zirkonyum tedavisi uygulanabilmektedir.

Zirkonyum Dişin Avantajları Nelerdir ?

Rengi beyazdır, bu yüzden geleneksel metal alaşım altyapılı porselen dişlerde olan siyah metalin yansıması olmaz. Işık geçirgenliği vardır, özellikle ön dişlerde gülümseme sırasında en ideal estetiği yakalamak için zirkonyumun bu özelliğinden faydalanılır. Estetik diş kaplaması için en önemli kriterlerden birisi de budur. Üzerine gelen çiğneme kuvvetlerine karşı direnci çok yüksektir. Bu özelliği sayesinde arka dişlerde de rahatlıkla kullanılmaktadır.

Uyumluluğu sayesinde alerji yapmaz. Bazı insanların metale karşı alerjisi vardır. Bu kişiler diş kaplaması yaptırmak istediği zaman zirkonyum kaplama yaptırması gereklidir. Aksi halde diş etlerinde iltihap, diş eti çekilmesi, diş etlerinde kanama, diş eti şişliği, kızarıklık vb. gibi birçok diş ve diş eti rahatsızlığı ile karşı karşıya kalabilir.

Diğer kaplamalara göre zirkonyum kaplama, ısı iletkenlik özelliği düşük olduğu için, ısıyı daha az iletir. Böylece ağız içinde sıcak ve soğuktan etkilenmezler, dişte hassasiyete neden olmaz.

Her renkte dişe uygulanabilir. Rengi çok koyu olan bir diş, zirkonyum kaplama ile istenilen renkte uygulanabilir. Dişin asıl rengi zirkonyum kaplama rengini etkilemez. Uzun yıllar sonra bile zirkonyum diş kaplamasının rengi değişmez.Zirkonyum dişlerin ekstra bir bakımı yoktur. Düzenli diş fırçalama ve iyi bir ağız hijyeni yeterlidir.

Zirkonyum diş nasıl hazırlanır ?

Zirkonyum dişlerin hazırlanması klasik metal destekli porselenlerle aynıdır ancak farklılık laboratvuar işlemlerinde başlar. Zirkonyumlar bilgisayar teknolojisine sahip cihazlarla yapılabilir. Bu yöntemde hasta ağzından alınan ölçüler bilgisayar ortamında optik okuyucularda taranır. Zirkonyum levhalardan el değmeden freze sistemleri sayesinde bilgisayar tarafından kesilip şekillendirilir.
Kamera yardımı ile elde edilen veriler bilgisayara yüklenir. Daha sonra tasarımları(CAD) yapılarak üretime (CAM) geçilir.

Zirkonyum geliştirilen bu teknolojiler ile tek diş kuron restorasyonların da, 3-6 üye köprülerde, implant üstü kron – köprü çalışmalarında başarı ile kullanılmaktadır.
Materyalin başarısı tıp ve endüstri alanında kanıtlanmıştır. 1998 yılında başlayan araştırmalar sonucunda 2002 yılı başından itibaren klinik uygulamalara tüm dünyada geçilmiştir. Bu yeni uygulama ile hastada metal-seramik restorasyonlar da oluşan estetik kaygılar kesinlikle ortadan kalkmaktadır.

Neden Zirkonyum Tedavisini Öneriyoruz?

Çünkü zirkonyum doku dostudur. Buda bize yapılan porselenin ağızda kalma süresi ve kullanım rahatlığı ile ilgili çok uzun seneler hastaya öngörüde bulunmamızı sağlamaktadır. Bu en önemli sebeplerden biridir.
Yüksek dayanıklılık kırılma dirençleri son derece yeterli ve son derece dayanıklı porselenlerdir. Zirkonyum, yapılan ölçüm ve testler, kullanıcı grupları ve birçok süreç sonucunda dayanıklılığını çok ciddi oranlarda ispatlamıştır.

Tamamen doğal görünüme en yakın porselenlerdendir. Altında metal yansımasının olmamasından dolayı grimsi-mat görüntü olmamaktadır.

Isı yalıtımı güçlüdür. Bu nedenle kullandığımız metal alt yapılı porselenlere göre ısıyı dişe daha az gönderdiği için hastalara kullanım rahatlığı sağlar. Hastalarımız hiçbir sorunla karşılaşmadan gönül rahatlığıyla soğuk-sıcak yiyecek ve içecek tercih edebilmektedir.

Alerjik değildir. Bugüne kadar alerjik reaksiyon göstermesi çok nadir vakalarda rastlanılmıştır.

Işık geçirgenliği nedeniyle camsı görünür ve hastaya estetik olarak çok daha iyi bir görüntü sunar.

Bu ve bunun gibi sebeplerden zirkonyum günümüzde kullanımı rahat ve tercih edilen estetik olarak da mükemmele yakın başarılı porselen diş çeşididir.